Jak se počítá SIP CALC?

SIP CALC počítá počet SIP panelů a další stavební materiály potřebné pro sestavení konstrukce domu klasického obdélníkového tvaru. Zvláštnosti výpočtu…

JEDNODUCHOST

Jednoduchost SIP CALC spočívá ve zvoleném způsobu výpočtu. Určují se plochy jednotlivých částí domu (podlaha, stěny, strop/střecha), které se vydělí plochou jednoho SIP panelu. Výsledkem je počet potřebných SIP panelů.

Pro získání údajů o domě od uživatele je třeba minimum důležitých informací, které se vejdou na jednu stránku s přehledně uspořádanými a snadno pochopitelnými poli. Výpočet pak probíhá „na jedno kliknutí“.

SLOŽITOST

Složitost SIP CALC spočívá v tom, že kalkulátor počítá zvlášť počet SIP panelů pro každou část domu (podlaha, stěny, strop/střecha) na základě uživatelem zvolených panelů. Ve výpočtu jsou zohledněny rozměry panelů, ceny, hmotnost a další vlastnosti.

Typ zvolené střechy ovlivňuje nejen její plochu a počet SIP panelů potřebných pro její pokrytí, ale také tvar a velikost štítů stěn. Podle typu a rozměrů střechy se tedy ke stěnám připočítávají odpovídající štíty, jejichž plocha se započítává do celkové plochy stěn.

Při výpočtu objemu připravených trámů a dalších stavebních materiálů se zohledňují rozměry zvolených SIP panelů pro každou část domu. Výsledkem je celkový objem trámů a materiálů potřebných pro celou konstrukci.

ZVLÁŠTNOST

  • Placeným uživatelům nabízí SIP CALC maximálně široké možnosti výpočtu, konkrétně:
  • přidání vlastních SIP panelů s novými rozměry a jejich použití pro výpočty vlastních projektů;
  • zadání vlastních cen SIP panelů, které se promítnou do výpočtu a souhrnu;
  • možnost upravit všechny koeficienty a parametry SIP CALC, které ovlivňují výpočet počtu SIP panelů, množství připraveného suchého řeziva a ostatních stavebních materiálů pro sestavení konstrukce domu;
  • ukládání nových nastavení, cen a unikátních rozměrů SIP panelů do vlastního uživatelského účtu.

Výpočetní metody

Pro provedení nejjednodušších výpočtů ploch podlah, stěn, stropů nebo střech stačí do kalkulačky zadat délku a šířku odpovídající podlahy. Bez výběru konkrétních rozměrů SIP panelů SipCalc vypočítá všechny povrchy domu, konkrétně plochu podlahy, vnějších stěn a mezipodlažní překrytí. Výpočet zahrnuje plochu štítů (pokud existují) podle zvoleného tvaru střechy. Půdorys domu by měl být obdélníkový nebo čtvercový.

Je možné zmenšit nebo zvětšit plochu druhého patra domu vzhledem k prvnímu. V případech, kdy se tvary nebo plochy podlah liší, se pro výpočet střechy použijí největší rozměry šířky a délky. To znamená, že kalkulačka střechy zohledňuje největší plochu budovy, kterou je třeba pokrýt střechou.

Pro výpočet pouze plochy povrchů (stěn/stropů) bez počtu rozměrů panelů a dalších materiálů stačí ponechat pole pro výběr rozměrů panelů prázdná.

V konvenčních výpočtech podlah a střech se bere v úvahu podélné řezání hřebenů panelů na polovinu, ale je možné tuto možnost deaktivovat a ponechat hřebeny panelů nedotčené.

Pro všechny výpočty výšek domů se jako jednotka délky používá metr.

Metoda 1: Jak vypočítat plochu, podlahu stěn a strop nebo střechu.

Pomocí kalkulačky SIP můžete provádět výpočty pouze pro domy s obdélníkovým nebo čtvercovým půdorysem.

Pro výpočet podlahové plochy jednoduše zadejte do kalkulačky délku a šířku domu.

Pro výpočet plochy stěn budete muset zadat výšku stěny od podlahy ke stropu. Pokud není výška zadána, výpočet použije výšku rovnou standardní délce panelových krokví (pro první patro – 2,5 m, pro druhé podkroví – 1,25 m).

Pokud je pro střechu vybrána možnost „studené podkroví“, plocha střechy se nevypočítá, vypočítá se pouze plocha stropu. Nad stropem panelů je plánována střecha s větraným podkrovím. Řezivo pro střešní vazník v této verzi valbové střechy tato kalkulačka nevypočítává.

U možností výpočtu střechy „šikmá“ a „sedlová“ se plochy štítů přičítají k ploše stěn.

Při výpočtu „valbová“ střechy se bere v úvahu celá plocha střechy.

Přesah střechy je také považován za součást střešní konstrukce u všech tvarů střech kromě „studené podkroví“. Přesah střechy v této kalkulačce okapů se vypočítá jako kompletně vyplněný okap panely. Pro výpočet střechy s přesahem, který není vyplněn valbovými panely, je vhodné ponechat přesah střechy roven nule.

Hlavním rysem této metody výpočtu je tedy snadné určení ploch podlahy, stěn, stropu a střechy. Pro výpočet ploch těchto konstrukčních prvků není nutné vybírat vhodné velikosti panelů.

Metoda 2. Výpočet počtu sip panelů

Pro výpočet požadovaného počtu sip panelů, suchého dřeva a dalších materiálů je třeba vybrat vhodný sip panel naproti každému prvku (podlaha, stěny, střecha).
Kalkulačka v tomto případě vezme parametry vybraného sip panelu (délka, šířka, výška atd.) a vypočítá požadovaný počet vybraných sip panelů pro podlahu, stěny, strop a střechu.

Celková hmotnost a objem SIP panelů se vypočítávají pomocí této SIP kalkulačky pro pohodlný výpočet nákladů na dopravu. Zohledňují se všechny parametry panelu vybrané uživatelem.

Pro výpočet dvoupatrového domu je třeba v kalkulátoru SIP povolit „2. patro“ a vyplnit jeho délku a šířku. Pokud jsou před zapnutím 2. patra vyplněna data o 1. patře, tato data se automaticky přenesou a vyplní délku a šířku 2. patra (pro zrychlení).

Pokud není uvedena výška stropu ve 2. patře, bude standardně použita výška pro podkroví – 1,25 m.

Výpočty rozměrů panelů pro stěny a podlahu 2. patra se provádějí přesně stejně jako pro 1. patro.

Jak se počítá střecha

Obvykle, pokud je k dispozici 2. patro, délka a šířka stropu 1. patra odpovídá délce a šířce 2. patra, takže střecha se vypočítává podle plochy 2. patra.

Existují případy, kdy je nutné zohlednit rozdíl mezi 1. a 2. patrem, kdy 2. patro vyčnívá (stříška) nad 1. patro nebo naopak, plocha 2. patra je menší než plocha 1. patra.

Pokud se šířka nebo délka podlah podkroví domu liší, vychází výpočet pro všechny typy střech, s výjimkou „studeného podkroví“, z největší šířky a délky 1. nebo 2. patra. Toto zohledňuje největší plochu střechy.

Pokud nejsou vyplněny údaje o přesahu nebo sklonu střechy, výpočet použije výchozí údaje (přesah – 0,5 m, sklon – 30 stupňů).

Úhel sklonu sedlové nebo sedlové střechy se bere v úvahu pouze z hlediska šířky! To znamená, že štíty budou na té straně domu, kde uživatel zadal šířku.

Výpočet plochy střechy podle typu, úhlu sklonu a přesahu zvoleného uživatelem:
studené podkroví – plocha střechy se bude rovnat podlahové ploše 1. patra;
šikmá (jednoplášťová) – plocha střechy se bude rovnat součinu nejdelší šířky a nejdelší délky střechy, s přihlédnutím k přesahům střechy se k ploše stěn nejvyššího patra přičte plocha 3 štítů;
sedlová – plocha střechy se bude rovnat součinu nejdelší šířky a nejdelší délky střechy, s přihlédnutím k přesahům střechy se k ploše stěn nejvyššího patra přičte plocha 2 štítů;
valbová – pro výpočet plochy se tvar střechy rozloží na jednodušší prvky. Pokud je tvar stavebního plánu obdélníkový, pak je střecha rozdělena na dva rovnoramenné lichoběžníky podél delší strany štítu domu a na dva rovnoramenné trojúhelníky podél kratší strany. Pokud je tvar plánu domu čtvercový – do čtyř rovnoramenných trojúhelníků. Dále se plochy těchto prvků sečtou a vytvoří celkovou plochu střechy.

Další informace. Výpočet dřeva a jiných materiálů

Podle rozměrů vybraných velikostí panelů (délka, šířka, tloušťka) se vypočítá objem potřebného dřeva pro každý prvek domu (podlaha, stěny, strop, střecha). Tyto objemy se pak sečtou a vytvoří celkovou částku potřebnou k výstavbě celého domu. Pro zjednodušení výpočtu se používají rozměry desek, které obklopují krokvový panel po obvodu a svým objemem zcela vyplňují drážky krokví. Nosník ve výpočtech je nahrazen spárovanou deskou, přičemž objem spárované desky se rovná objemu nosníku.

Krokvové panely stropu (podlahy a střechy) jsou podélně rozděleny na polovinu, takže spotřeba desek pro vyplnění drážek mezi oddělenými částmi krokvových panelů se odpovídajícím způsobem zvyšuje a tento faktor se také zohledňuje ve výpočtech.

V panelech SIP je hloubka drážek pro nosník standardně 40 mm.
Dodatečné nepředvídané náklady na představenstvo jsou regulovány dodatečnou rezervou (standardně 20 %).
Výchozí měrná hmotnost suchého dřeva je 0,51 t/m3.

Přesnost výpočtů. Odkud pocházejí standardní parametry

Účelem vytvoření této kalkulačky sipů bylo urychlit výpočet odhadů pro instalaci sipů pro panelový dům. Všechny použité výpočtové koeficienty byly testovány na reálných stavebních projektech. Přesnost výpočtu lamel panelů je do 5 % a u dřeva a jiných materiálů do 20 %. Abyste mohli v budoucnu změnit výchozí parametry výpočtu a používat vlastní parametry, musíte se na tomto webu zaregistrovat a používat placenou verzi SipCalcu. Pro aktivaci placené verze SipCalcu mě kontaktujte. Jako autor myšlenky a tohoto projektu neustále pracuji na zlepšení přesnosti výpočtů. Doporučuji všem, kteří mají zájem o vylepšení kalkulačky, aby mě kontaktovali ohledně další spolupráce.

Pro jaké budovy je tato kalkulačka určena?

Kalkulačka, kterou jsem vyvinul, dokáže vypočítat plochu střechy jednoduchých obdélníkových/čtvercových domů od 40 do 200 m². U jiných konstrukcí ze sendvičových panelů bude přesnost této kalkulačky nedostatečná.