Jak se počítá SipCalc?

SipCalc je flexibilní nástroj pro výpočet počtu SIP panelů a dalších materiálů potřebných k výstavbě rámu SIP domu bez vnitřních příček. Hlavním požadavkem na stavební parcelu je, aby měla klasický obdélníkový nebo čtvercový tvar.

Pro provedení základních výpočtů stačí do kalkulačky zadat délku a šířku příslušného podlaží. SipCalc vypočítá celkové plochy zhotovené ze SIP panelů (podlaha, vnější stěny, mezistropní konstrukce, stěny a štíty podkrovního podlaží, střešní konstrukce).

Tvar SIP domu je klasický obdélníkový nebo čtvercový. Je zde možnost upravit plochu druhého podlaží vůči prvnímu.

Pro výpočet pouze ploch (stěn/překladů) bez určení počtu SIP panelů a dalších materiálů stačí nechat pole pro výběr SIP panelů prázdná.

Ve standardních výpočtech se počítá s podélným rozřezáním SIP panelů na poloviny pro překlady a střechy, ale tuto možnost lze deaktivovat.

Pro všechny výpočty SIP domu se používá jako jednotka délky metr.

Metoda 1: Jak vypočítat plochu, podlahu stěn a strop nebo střechu.

Pro výpočet se používá obdélníkový nebo čtvercový tvar podlahy. Pro výpočet podlahové plochy stačí do kalkulačky zadat délku a šířku domu, není nutné vybírat příslušný sip panel pro podlahu.

Pro výpočet plochy stěn je třeba zadat výšku stěny od podlahy ke stropu. Pokud výšku nezadáte, výpočet použije výšku rovnou standardní délce sip panelu (pro první patro – 2,5 m, pro druhé podkrovní patro – 1,25 m).

Plocha stropu prvního podlaží se standardně rovná ploše podlahy. Pokud je pro střechu vybrána možnost „studené podkroví“, bude plocha střechy rovna ploše stropu, což znamená konstrukci uzavřeného tepelněizolačního okruhu sip panelů (podlaha, stěny, strop) bez stropu, dřevo pro krovovou soustavu se v této možnosti nebere v úvahu.

U ostatních variant střechy bude nosnou konstrukcí střechy uzavřený tepelněizolační okruh ze sip panelů, takže kalkulačka zohlední veškerý materiál pro montáž takové konstrukce.

Ve všech variantách výpočtu střechy, s výjimkou typu „studené podkroví“, se plocha štítů přičítá k ploše stěn.

Hlavním rysem tohoto typu výpočtu je tedy určení ploch podlahy, stěn, stropu a střechy a není nutné volit vhodné sip panely pro tyto konstrukční prvky.

Metoda 2. Výpočet počtu sip panelů

Pro výpočet potřebného počtu sip panelů, suchých nosníků a dalších materiálů je třeba vybrat vhodný sip panel naproti každému prvku (podlaha, stěny, střecha).
V tomto případě kalkulačka vezme parametry vybraného sip panelu (délka, šířka, výška atd.) a vypočítá potřebný počet vybraných sip panelů pro podlahu, stěny, strop a střechu.

Pro výběr nosiče se vypočítá celková hmotnost a objem panelů. Zohledňují se parametry jednotlivých typů sip panelů vybraných uživatelem kalkulačky.

V případě domu se 2 podlažími je nutné do kalkulačky zahrnout 2. podlaží a odpovídajícím způsobem vyplnit jeho délku a šířku. Pokud jsou údaje o 1. patře vyplněny před zapnutím 2. patra, tyto údaje se automaticky přenesou a vyplní délku a šířku 2. patra.

Pokud není zadána výška stropu 2. podlaží, bude výchozí výška podkrovního podlaží 1,25 m.

Výpočet sip panelů pro stěny a podlahu 2. patra se provádí stejným způsobem jako u 1. patra.

Jak se počítá střecha

Výpočet pro jednoplášťové, sedlové a valbové střechy vychází z největší šířky a délky podlah 1. a 2. podlaží. Obvykle jsou délka a šířka desek 1. a 2. patra stejné. Existují případy, kdy je nutné zohlednit rozdíl mezi 1. a 2. podlažím, kdy 2. podlaží vystupuje (stříška) nad 1. podlaží nebo naopak plocha 2. podlaží je menší než plocha 1. podlaží.

Pokud nejsou vyplněny údaje o přesahu nebo sklonu střechy, použije výpočet výchozí údaje (přesah – 0,5 m, sklon – 30 stupňů).

Úhel sklonu jednoplášťové nebo sedlové střechy se zohledňuje pouze na šířku! Rozumí se, že štíty budou umístěny na té straně domu, kde uživatel zadal šířku.

Výpočet plochy střechy podle typu, sklonu a přesahu zvoleného uživatelem:
studené podkroví – plocha střechy se bude rovnat podlahové ploše 1. NP;
šikmá (jednoplášťová)– plocha střechy se bude rovnat součinu nejdelší šířky a nejdelší délky střechy s přihlédnutím k přesahům střechy;
sedlová – plocha střechy se bude rovnat součinu nejdelší šířky a nejdelší délky střechy se zohledněním přesahů střechy, přičemž plocha štítů 2 štítů se přičte k ploše stěn 2. podlaží;
valbová – pro výpočet plochy střechy se plocha střechy rozloží na jednodušší prvky – 2 plochy lichoběžníků a 2 plochy rovnoramenných trojúhelníků, resp. 4 plochy rovnoramenných trojúhelníků, a ve výsledku se všechny vypočtené plochy jednoduchých prvků sečtou do celkové plochy střechy.

Další informace. Výpočet dřeva a jiných materiálů

Podle rozměrů vybraných sip panelů (délka, šířka, tloušťka) se vypočítá objem dřeva potřebný pro jednotlivé prvky domu (podlaha, stěny, strop, střecha). Poté se tyto objemy sečtou do celkového množství potřebného pro stavbu celého domu. Pro zjednodušení výpočtu se použijí rozměry desek po obvodu sip panelu, které svým objemem zcela vyplní drážky dřevostavby. Ve výpočtech je dřevo nahrazeno párovou deskou, přičemž objem párové desky se rovná objemu dřeva.

Sipové panely podlahy (podlahové a střešní) jsou podélně rozděleny na poloviny, takže spotřeba prken na vyplnění drážek mezi rozdělenými částmi sipových panelů se odpovídajícím způsobem zvyšuje a tento faktor je ve výpočtech rovněž zohledněn.

U sip panelů je výchozí hloubka drážek pro nosník 40 mm.
Další neočekávaná spotřeba desek je regulována dodatečnou rezervou (standardně 20 %).
Výchozí měrná hmotnost suchého dřeva je 0,51 t/m3.

Přesnost výpočtů. Odkud pocházejí standardní parametry

Účelem této kalkulačky bylo urychlit výpočet odhadu pro montáž sip panelového rámu domu. Všechny použité výpočtové koeficienty byly testovány na skutečných stavebních projektech. Přesnost výpočtu pro sip panely je v rozmezí 5 %, pro dřevo a ostatní materiály 20 %. Abyste mohli v budoucnu měnit standardní parametry výpočtu a používat vlastní parametry, musíte se zaregistrovat na těchto stránkách a používat placenou verzi programu SipCalc. Pro aktivaci placené verze SipCalc mě prosím kontaktujte, kontakty jsou na stránce Kontakt. Jako autor myšlenky a tohoto projektu neustále pracuji na zlepšování přesnosti výpočtů. Každý, kdo má zájem o vylepšení kalkulačky, mě může kontaktovat pro další spolupráci.

Pro jaké budovy je tato kalkulačka určena?

Kalkulačka, kterou jsem vyvinul, dokáže provádět výpočty pro jednoduché obdélníkové/čtvercové domy od 40 do 200 m2. Pro jiné stavby ze sip panelů bude přesnost této kalkulačky nedostatečná.